30 let RUBIKON Centra: Rok 2019
Naše organizace urazila od svého založení v roce 1994 dlouhou cestu, vyznačenou řadou úspěchů, milníků či zlomových bodů. Pojďte si těch 30 let s námi projít!
Rok 2019 přinesl významnou změnu i v našich klientských službách. Zavádíme komplexní odborné poradenství pro klienty a klientky před a po propuštění z výkonu trestu odnětí svobody (VTOS).
Model komplexního poradenství jsme pilotovali v inovačním projektu Společně na svobodu, v úzké spolupráci s Vězeňskou službou ČR a 4 věznicemi. Praxe projektu mj. ukázala, jak je zásadní dbát na kontinuitu práce mezi VTOS a svobodou. A to jak v roli case managera, který zůstává pro klienta ve VTOS i na svobodě stejný, tak v rovině maximální návaznosti na práci odborných pracovníků věznice.
Snažíme se, aby věznici opouštěli lidé připravení na život na svobodě a motivovaní začít znovu a lépe. Pracujeme s odsouzenými, kteří mají cca 6 měsíců před koncem trestu nebo kteří chtějí ještě během trestu vstoupit do oddlužení. Naši klienti*ky mají v době výstupu z vězení v ruce písemný plán, jak budou na svobodě fungovat ve všech klíčových oblastech svého života. Pro každou z nich zjišťujeme jejich aktuální zkušenosti a upozorňujeme je na případná rizika. Dbáme také na to, aby klienti*ky měli reálnou představu, co je čeká bezprostředně po propuštění z vězení, a konkrétně si naplánovali první kroky. Řešíme tedy např. cestu z vězení, ubytování na první noci, komunikaci s úřady, zaměstnání, dluhy, kontakt s blízkými apod.
Hlavní problémy mají naši klienti*ky nejčastěji v oblastech zaměstnání, bydlení, financí, dluhů, závislostí a sociálních vztahů. Pro úspěšnou integraci jsou však stejně důležité i tzv. „měkké“ zakázky, nejčastěji v oblasti rodinných a partnerských vztahů. Proto je nutné plán během spolupráce průběžně a pravidelně aktualizovat.
Dlouhodobě se nám daří zvyšovat počet klientů*ek, kteří s námi zůstanou v kontaktu po propuštění a využijí nabídku kontinuální spolupráce na svobodě. Kromě poradenství, doprovázení a psychické podpory nabízíme i materiální podporu. Mohou využít potravinovou pomoc z Potravinové banky, finanční příspěvek na bydlení, cestovné a další nutné potřeby. Jedním z nejefektivnějších nástrojů integrace jsou tréninková místa, díky kterým klienti*ky získají praxi, pracovní návyky a dovednosti, zvýší si sebevědomí a rozvinou sociální kompetence.
Děkujeme všem odborným pracovníkům a pracovnicím, kteří spolu s námi ve věznicích i na svobodě pomáhají lidem s trestní minulostí s návratem do společnosti!