Restorativní města: Postřehy z Nizozemska o budování inkluzivních a udržitelných společností
Jednoho dne budou společnosti inkluzivní, bezpečné a udržitelné. – RESCALED
21. října jsme odletěly z pražského letiště do Nizozemska, abychom našly inspiraci pro kroky směrem k právě takové společnosti v České republice. Cestu jsme naplánovaly a uskutečnily během jednoho měsíce, protože když se v rámci projektu INSPIRE objevila příležitost navštívit nizozemská města hlásící se ke konceptu Restorative City, bylo těžké odmítnout. Naše tříčlenná skupina – Katka, koordinátorka Komunitního centra a zahrady Kotlaska, Silvie, právnička, a Lucie, odborná poradkyně, nemohla být více nadšená!
Naše cesta za restorativní inspirací v nizozemských organizacích začala u RJN – Restorative Justice Nederland. Jsme vděčné naší milé koordinátorce cesty Veronique Aicha, která se postarala o to, abychom měly program plný zajímavých setkání.
Dutch Design Week
První den jsme věnovaly prozkoumání Dutch Design Week – akce, kterou každoročně ožije celý Eindhoven. Byly jsme překvapeny, že se nejedná pouze o design samotný, ale i navrhování společenského prostředí a sdílení hodnot pro všechny skupiny lidí ve městě, přičemž jednou z letošních misí akce byla rovná společnost. Vzhledem k tomu, že náš čas byl omezený, vybraly jsme si dvě lokace spojené s restorativním městem.
Začaly jsme v kanceláři Doorpakkers, neziskové organizace, která provozuje několik zařízení pro výkon trestu. Zde jsme měly možnost navštívit výstavu představující komunitní věznice v několika evropských zemích, které jsou součástí hnutí RESCALED (více na https://www.rescaled.org/ ). Další součástí výstavy bylo představení konceptu restorativních měst, které jsou s myšlenkami RESCALED v synergii.
Na tomto místě jsme se také zúčastnily Restorativní procházky městem, kde jsme společně s dalšími odborníky*icemi prozkoumávali principy restorativního města a způsoby, jak dosáhnout komunitního přístupu k současným sociálním problémům. Naše průvodkyně Laura Verstraete z RJN kladla důraz na důležitost bezpečnosti, odpovědnosti, solidarity a udržitelnosti a na způsoby, jakými město Eindhoven tyto principy začleňuje do každodenního života. Jednou ze zastávek během procházky byl Komunitní soud v Eindhovenu, kde jsou projednávány méně závažné trestné činy lidí pomocí metody zaměřené na řešení příčin trestné činnosti. Pro nalezení udržitelného řešení příčin nezákonného chování pachatele (např. závislosti, ekonomická nestabilita, duševní onemocnění) a současně řešení dopadů trestné činnosti na oběti a komunitu, je využívaná spolupráce mezi orgány v trestním řízení a dalšími partnery (sociální služby, komunitní organizace apod.). Jednání u soudu probíhá za účasti těchto zástupců a výsledkem je rozhodnutí soudu, které zahrnuje adekvátní opatření pro konkrétní osobu pachatele nebo i kroky směrem k poškozeným.
Na doporučení Veronique jsme následně navštívily ‚Ambasádu bezpečnosti’, jednu z interaktivních prezentací “World Design Embassies” na akci Dutch Design Week. Tato výstava návštěvníkům*icím představila, jak mohou občané*ky, organizace v oblasti bezpečnosti a designéři*rky spolupracovat na přehodnocení konceptu bezpečnosti, a zapojit všechny, kterých se toto téma týká, do vytváření nového přístupu.
Intermezzo
Druhý den naší cesty jsme navštívily Intermezzo – komunitní věznici s nepřetržitou péčí provozované organizací Doorpakkers. Zařízení se nachází v klidné čtvrti a má kapacitu 23 obyvatel. Tito lidé sem přicházejí buď z vězení, aby dokončili svůj trest, nebo ve věznici nikdy nepobývali, protože jim soud určil jako výkon trestu pobyt rovnou v tomto zařízení. Cílovou skupinou jsou muži starší 18 let, kteří čelí různým problémům, jako jsou psychické poruchy, závislosti, socio-ekonomické problémy a/nebo lehké mentální postižení.
Akeem Elmin, ředitel Doorpakkers, nám ochotně odpověděl na všechny naše otázky a provedl nás zařízením, ukázal nám, jak je péče přizpůsobena individuálním potřebám obyvatel, ale také jejich trestu, který určuje délku a podmínky jejich pobytu. Obyvatelé žijí v samostatných pokojích, postupně se zapojují do smysluplných denních aktivit a v pozdější fázi pobytu mohou pracovat mimo zařízení. K našemu překvapení Akeem zmínil, že obyvatelé neplatí za pobyt, naopak zařízení poskytuje peníze na stravování těm, kteří již pokročili do fáze výkonu trestu, kdy si mohou sami vařit vlastní jídlo; to platí i v případě, že mají práci a pobírají mzdu.
Zaměstnanci Intermezza pracují jako case manageři*rky a úzce spolupracují s nizozemskou Probační službou, odborníky*icemi na duševní zdraví a dalšími místními organizacemi.
Oběti a pachatelé
Poslední den naší návštěvy v Nizozemsku jsme vycestovaly do Utrechtu, dalšího místa, které využívá principy restorativního města, abychom navštívily Perspectief Herstelbemiddeling, organizaci zaměřující se na restorativní mediaci, a Slachtofferhulp Nederland, která poskytuje podporu obětem. Tam jsme se setkali s Annou Pastor (Perspectief) a Sonjou Graansma (Slachtofferhulp).
Anna s námi sdílela, jak funguje restorativní mediace v Nizozemsku. Byly jsme příjemně překvapené, že organizace je financována Ministerstvem spravedlnosti a je uznávána jako ceněná součást justičního systému, s 24 profesionálními mediátory*kami působícími po celé zemi. Mediace a restorativní dialog jsou možné ve všech fázích výkonu trestní spravedlnosti, dokonce i po vykonání trestu, a to pro všechny druhy trestných činů.
Sonja nám poté pověděla o možnostech podpory obětí v Nizozemsku, o projektu restorativních kruhů, na kterém pracuje. Současně se s námi podělila o svůj osobní příběh. Ona sama se v minulosti stala obětí trestného činu a 19 let po jeho spáchání se zůčastnila restorativního programu, který vyústil v restorativní setkání s pachatelem. Nyní s obdivuhodnou odvahou a otevřeností sdílí svůj příběh, aby inspirovala a dodala sílu dalším obětem trestné činnosti.
Sousedství pro zotavení
Poslední zastávkou byla organizace Lister, která se specializuje na duševní zdraví. Case managerka Malou Sprokholt nás provedla projektem BUUR – výjimečným programem smíšeného bydlení. Ve třech bytových domech se 450 byty je 74 z nich určeno pro klient*ky organizace Lister a zbytek je k dispozici pro širokou veřejnost. Z těchto 74 klientů s duševním onemocněním někteří nemohou žít momentálně úplně bez asistence, jiní mají za sebou trestnou činnost a v rámci uloženého trestu mají spolupráci v tomto programu nařízenou, často místo pobytu ve vězení nebo po něm.
V zařízení pracuje 28 zaměstnanců, kteří se starají o klienty podle jejich individuálních potřeb, což v některých případech zahrnuje režim celodenní podpory. Case manageři*rky úzce spolupracují s dalšími místními organizacemi, včetně Probační služby.
Vzhledem k tomu, že krize v oblasti bydlení v České republice se v posledních letech prohlubuje, zajímalo nás, jak se Utrecht vyrovnává s podobným nedostatkem bydlení a jak získala nezisková organizace byty pro tento projekt. Jak nám vysvětlila pracovnice Listeru Malou, součástí komunální politiky Utrechtu je, že by nikdo neměl skončit bez střechy nad hlavou, takže část nově postavených bytových domů je poskytována městu k zajištění bytových potřeb lidí s různých znevýhodněných skupin. Ptaly jsme se, zda se setkává tato strategie s nesouhlasem od lidí z běžné populace, když město současně řeší bytovou krizi. Dozvěděli jsem se, že je to naopak – zdá se, že někteří lidé si toto místo k bydlení vybírají právě pro jeho přínos společnosti.
Aby byl člověk zařazen jako zájemce o byt v tomto bytovém komplexu, musí ti, kteří nejsou obyvateli*kami díky spolupráci s Listerem, napsat motivační dopis, ve kterém vysvětlí, proč mají zájem zde bydlet. Očekává se, že místní obyvatelé budou podporovat dobré sousedství, zapojí se do komunitních aktivit a pomohou, když je to potřeba. K dispozici je také komunitní centrum, které je otevřeno všem, kteří chtějí trávit volný čas s komunitou.
Inspirace pro Českou republiku
Na závěr lze říci, že Nizozemsko vyvinulo v mnoha ohledech inspirující systém trestní spravedlnosti. Jsme velmi vděčné organizacím, se kterými sdílíme myšlenky a principy RESCALED a restorativní justice, které nás přijaly a sdílely s námi svou praxi a výsledky jejich práce. Věříme, že principy restorativního měst mohou být implementovány i v České republice, a doufáme, že při jejich rozvoji bude moci naše organizace zúročit tuto nizozemskou inspiraci.
Projekt INSPIRE – Incarceration & Social Purpose in Restorative Cities je financován z programu Erasmus+ Evropské unie.