S mentorem přes Rubikon – Jaké budu mít lidi kolem sebe, takový budu i já
Projekt S mentorem přes Rubikon chce zlepšit podmínky pro osoby opouštějící výkon trestu odnětí svobody prostřednictvím individuální komplexní práce s klienty před a po propuštění. Pod vedením odborných poradců s klienty pracují mentoři. Jejich vyškolení a následná podpora a vzdělávání jsou inspirovány dobrou praxí partnera projektu, norské organizace Wayback.
Pan Roman se ještě v průběhu výkonu trestu ve Věznici Ostrov domluvil se svým známým z Chebu, který má zdravotní postižení, že se k němu po propuštění přistěhuje a bude o něj za byt a stravu pečovat. Odborný poradce ho upozorňoval na riziko spojené s tím, že by byl závislý na jedné osobě, pan Roman byl však s tímto řešením spokojený a spolupráci při hledání práce a vlastního bydlení odmítal. Po propuštění v srpnu 2022 se skutečně do Chebu odstěhoval.
Po čase bohužel došlo na poradcova slova – pan Roman se se svým známým pohádal a přišel ze dne na den o bydlení i příjem. Na středisku Probační a mediační služby, kam má povinnost docházet v rámci dohledu, měl navíc pozitivní test na omamné a psychotropní látky. Za svým poradcem Roman přišel ve značně zbědovaném stavu. Strávil několik dní na ulici, dokonce mluvil o sebevraždě.
Do spolupráce s klientem se zapojili poradce i mentor. Nejprve se podařilo zajistit na týden krizové lůžko v Azylovém domě Betlém Cheb. Potom pan Roman získal nájemní smlouvu na dlouhodobé ubytování ve stejném azylovém domě, zatím na 6 měsíců. Dalším úkolem bylo získat práci. I v tom se Romanovi podařilo uspět – nastoupil do chebské pekárny Tritia na pozici provozního elektrikáře. U pohovoru otevřeně mluvil s ředitelem o své trestní minulosti. Ředitel byl původně proti, ale nakonec Romana přijal, prý na přímluvu své přítelkyně, která byla u pohovoru také přítomna.
Začátky v novém zaměstnání nebyly lehké, Roman se musel podřídit přísnému vedoucímu, který mu neodpustil žádnou chybu. Pan Roman ale svého vedoucího respektoval, protože věděl, že je ve svém oboru profík. Našel si také v práci spojence, kolegu z Ukrajiny, který byl ostatními pracovníky občas až ponižován. S Romanem se vzájemně podporovali, těžké situace oba zvládli a spřátelili se. V Tritii má Roman kromě slušného platu (27 000 Kč) i benefity v podobě dotovaného stravování, v práci má možnost sníst pečiva, kolik chce, a domů si ho může nakoupit s 50% slevou.
V současnosti hledá Roman vlastní bydlení, zapsal se do pořadníku na pronájem garsonky v domě Ton v Chebu. Na tento byt je zde asi 15 zájemců, ale vzhledem k tomu, že má Roman slušný příjem a pracovní smlouvu na dobu neurčitou, má dobrou šanci, že bydlení získá.
Svůj úspěch přičítá pan Roman kontaktu s lidmi bez sociálního vyloučení a v získávání známých a přátel v zaměstnání. Často sám říká: „Jaké budu mít lidi kolem sebe, takový budu i já“.
Projekt S mentorem přes Rubikon: Realizace programu Mentoring je podpořen grantem z Norska.