Letos jsme oslavili 30. narozeniny našeho působení. Za tu dobu jsme poskytli služby a nějakým způsobem pomohli 30 000 klientů a jejich rodinám. Samozřejmě bez vnější podpory našich přátel, spřízněných duší, donorů a dalších podporovatelů bychom to neuskutečnili.
Za ty roky jsme si uvědomili, že pomáhat potřebným nestačí. Pochopili jsme, že systémové překážky jsou pro mnohé natolik velké, že je jejich opětovné zapojení do společnosti takřka nemožné. Nestačí pomáhat jen zdola, začali jsme vyvíjet úsilí i o změny shora. Naše úsilí o systémové změny by ale nebylo možné bez určité proměny myšlení většinové společnosti (výzkumy ukazují, že česká společnost je jednou z nejpunitivnějších v Evropě).
Rehabilitace a restorativní přístup
V souvislosti s přehodnocováním účinnosti a etiky tradičních trestních systémů se ve společnosti stále častěji prosazuje změna myšlení v oblasti vězeňství a trestní politiky. Pozornost se postupně přesouvá od trestání k rehabilitaci a klade se důraz na restorativní justici jako prostředek humánnějšího a účinnějšího řešení trestné činnosti. Tento posun uznává, že mnoho osob v systému trestní justice je produktem systémových nerovností, včetně chudoby, nedostatečného vzdělání a problémů s duševním zdravím. Namísto pouhého uvěznění pachatelů se nový přístup snaží poskytnout vzdělání, odbornou přípravu a podporu v oblasti duševního zdraví a nabídnout cesty k opětovnému začlenění do společnosti. Upřednostňováním rehabilitace před trestem má tato změna myšlení za cíl snížit recidivu, podpořit veřejnou bezpečnost a spravedlivější justiční systém, který uznává potenciál osobního růstu a změny.
Lidé s trestní minulostí jako hodnotní členové společnosti
Nejenže usilujeme o změnu společenského vnímání a snížení stigmatizace lidí s trestní minulostí v očích veřejnosti, naším cílem je také podporovat klienty v rozvoji pozitivního sebepojetí a důvěry ve vlastní schopnost uspět. Posilováním pocitu sounáležitosti, budováním odolnosti a podporou schopnosti postavit se sama za sebe pomáháme jednotlivcům vnímat sebe sama jako schopné a hodnotné členy společnosti.
Osvěta
Pro osvětu volíme převážně audiovizuální projekty, které mají potenciál nejvíce oslovit laického diváka. Pracujeme se základními stereotypy o lidech s trestní minulostí a usilujeme o destigmatizaci lidí s trestní minulostí, do značné míry tím, že se je snažíme více představit a přiblížit laickému divákovi a ukázat, že jejich úspěšná integrace do společnosti je prospěšná pro celou společnost.
S každou ženou, ale i mužem, je totiž zavřená celá rodina. Poukazujeme na to, že ne vždy je nutné člověka zavřít do vězení. Apelujeme na nadbytečné využívání trestu odnětí svobody, které má často velmi negativní sociální dopady na celé rodiny a hlavně děti (40 000 dětí má alespoň jednoho rodiče ve vězení). Apelujeme namísto ukládání trestu odnětí svobody na efektivnější využívání alternativních trestů, u pachatelů, které není nutné z bezpečnostního hlediska před společností izolovat.
- Jsme zemí s nejvyšší mírou uvěznění v EU. Počet vězněných osob stále roste, počet vězněných žen se dokonce za posledních 20 let zdvojnásobil. Vysoký počet vězněných osob není způsoben vysokou kriminalitou, ale neefektivní trestní a sociální politikou.
- Lidé se z věznic těžko vracejí do normálního života: 7 z 10 propuštěných se během svého života do vězení vrátí.
- 3 z 10 se vrátí během prvních dvou let po propuštění.
- Celoživotní společenské náklady na jednoho recidivistu činí 51,9 milionů Kč.
- Celkové roční náklady na vězeňství činí zhruba 13,5 milliard Kč.
Naše kampaně a osvětová videa si můžete prohlédnout na YouTube kanálu RUBIKON Centra.
Za zhlédnutí stojí osvětové kampaně zaměřené na zaměstnávání osob s trestní minulostí „Nemám svatozář, mám práci“ (Jaroslav a Jana) nebo „Nesedím, pracuji“ či „Minulost nezmění, otevřeme jim budoucnost“. Instruktážní video pro ženy nastupující do vězení má dokonce téměř 300 000 zhlédnutí. Spot „Vězením trest nekončí“ vidělo 1 968 688 diváků na veřejnoprávní České televizi, která kampaň vysílala.
Audiovizuální projekt ZA ZDMI PŘEDSUDKŮ
Jedná se o soubor osvětových videí, které vznikají v úzké spolupráci s projektem CzeXperiment režiséra a dokumentaristy Jana Látala a s Vězeňskou službou ČR.
Cílem projektu je alespoň na chvíli pomyslně zbořit vysoké zdi s ostnatými dráty a ukázat perspektivu odsouzených žen i zaměstnanců věznice. V minulosti odsouzené udělaly chyby a špatná rozhodnutí, za která nesou plnou odpovědnost, ale kromě toho se od nás ostatních příliš neliší. Stejně jako my, i ony mají děti, své sny a přání… A ať už člověk v minulosti udělal cokoliv, měl by, namísto stigmatizace, dostat druhou šanci, pokud o ni opravdu stojí a je ochotný přijmout odpovědnost za svůj život a své činy a změnit se. Neméně důležitý hlas mají však v projektu i zaměstnanci a zaměstnankyně věznice, kteří s odsouzenými pracují. Smyslem bylo ukázat jejich pocity a pohled na práci v tomto tak specifickém pracovním prostředí, které je náročné po fyzické i psychické stránce.
Trailer je možné shlédnout zde.
Premiéra, za účasti klíčových představitelů justice, vybraných filantropů a médií, proběhne 19. 11. 2024 ve Věznici Světlá na Sázavou.
Hlasem svobody ze Světlé nad Sázavou to ale nekončí. O své slovo se hlásí další hlasy, hlasy mužů v jiných věznicích. V plánu je také sociální experiment mapující míru sociální distance české společnosti k lidem s trestní minulostí.
Na další natáčení a postprodukci ale sháníme peníze. 60 % rozpočtu máme, chybí nám dofinancovat 40 % (necelých 250 000 Kč).
Pokud se Vám projekt ZA ZDMI PŘEDSUDKŮ líbí a dává Vám smysl, prosíme, PODPOŘTE NÁS na https://www.darujme.cz/projekt/172 nebo formou daru před darovací smlouvu.
DĚKUJEME! :o)